Yeni Başlayanlar İçin SEO ile İlgili Sıkça Sorulan 15 Soru

 1.    SEO çalışmalarının sonuçlarını ne kadar sürede alabilirim?

SEO çalışmalarında başarılı sonuçların alınmasına dair kesin bir süre verilememektedir. Bu durumu etkileyen faktörler arasında; SEO stratejiniz, sitenizin uygunluğu ve sahip olduğunuz backlinklerin kalitesi gibi unsurlar yer almaktadır. Arama motoru optimizasyonunun bir süreç olduğu bilinmeli ve gerekli çalışmalar yapıldığı takdirde uzun vadede başarılı sonuçların elde edileceği unutulmamalıdır. Bu süreç minimum 1 ay ile maksimum 12 ay sürebilmektedir.

 1.    İşletmem için neden SEO’ya ihtiyacım var?

Arama motoru optimizasyonu, bir işletmenin pazarlama ve satış stratejisi açısından oldukça önemlidir. İnternetin günümüzde aktif bir şekilde kullanılmasıyla birlikte işletmelerin, potansiyel müşterilere ulaşmaları için bir web sitesine sahip olmaları gerekmektedir. SEO çalışması ile birlikte potansiyel müşterilerinize ulaşmış, onların web’de gerçekleştirdikleri aramalarda karşılarına çıkmış olacaksınız.

 1.    Dofollow ve nofollow linkler arasındaki farklar nelerdir?

Arama motorları, site sahiplerini verdikleri bağlantılardan dolayı sorumlu kılar. Bu nedenle bağlantı verilen sitelerin güvenilir olması gerekmektedir. Fakat kimi zaman güvenilir olmayan sitelere de bağlantı verme ihtiyacımız doğabilir. Google bu tarz durumlar için Nofollow etiketini kullanmamızı öneriyor. Eğer güvenmediğiniz bir siteden bahsediyorsanız nofollow olarak link vermeniz gerekiyor. Böylelikle Google’a ben bu siteye bağlantı veriyorum fakat güvenmiyorum demiş oluyorsunuz. Nofollow bağlantılarda takip edilen siteye herhangi bir pozitif değer verilmez. Böylelikle siteniz, verdiğiniz nofollow linkler sebebiyle olumsuz yönde etkilenmez. Dofollow linklerde ise arama motorları tarafından değer verileceği için mutlaka güvenilir olan sitelere verilmelidir. Dofollow link olarak verilen linklerin içeriği kötü olduğu takdirde siteniz SEO açısından olumsuz yönde etkilenecektir.

 1.    Kırık linkler SEO’yu etkiler mi?

Kırık link takip edilen bağlantının açılmama ya da 404 verme durumudur. Sitenizden verdiğiniz linklerin kırık link olması sitenizi dolaylı yoldan etkilemektedir. Şöyle ki; “SEO nedir?” başlıklı yazımda 10 farklı web sitesine bağlantı verdiğimizi düşünelim. Verdiğimiz bağlantıların 5 tanesi bir süre sonra çalışmadığında sayfamızda %50 oranında kırık link yer alacak. Google bu durumu içeriğin kullanıcının ihtiyacını karşılamadığı şeklinde değerlendirecek ve sayfamızı “SEO Nedir?” aramalarında arka planda tutacaktır. Bu durum sayfamızın güncel olmadığı izlenimini vermiyor mu?

Peki ya kırık linke sahip olmak? Bu durumu da şu şekilde açıklayabiliriz; “SEO Nedir?” başlıklı yazımın URL’si firatekinci.com/seo-nedir olsun. Bu sayfaya gelen bağlantımız varsa ve bir süre sonra bu URL’yi seo-nedir-nasil-yapilir olarak güncellediysek seo-nedir adresine gelen bağlantımız kırık link olacaktır. Bu durumda gelen bağlantının değerini kaybetmemesi için eski URL’mizi yeni URL’mize 301 kodu ile yeniden yönlendirmemiz gerekmektedir. Konu ile ilgili İHS’nin blogunda yer alan URL Yönlendirme (Redirection) Nedir? başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

 1. Link inşası nedir ve nasıl yapılır?

Site içi ve site dışı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilen link inşası, SEO açısından oldukça önemlidir. Sayfa içi link inşası arama motoru botlarını yönlendirmek için yaptığımız çalışmalardır. Sayfalarımızı arama sorgularında çıkmasını istediğimiz kelimeler ile linklemeliyiz. Bir gezi blogumuz olduğunu düşünelim. “Amsterdam gezi rehberi” başlıklı yazımıza diğer makalelerden bağlantı verirken hedeflediğimiz anahtar kelime  olan “Amsterdam rehberi” ya da “Amsterdam gezi rehberi” gibi kelimeler ile bağlantı vermeliyiz.

Sayfa dışı link inşası ise sitemizin backlink profilini oluşturmak için yaptığımız çalışmalardır. Burada dikkat etmemiz gereken birçok farklı parametre yer almaktadır. Bu konuyla ilgili bu yazıyı okuyanlar için önerebileceğim tek şey yeterli bilgiye sahip olmadan bu konuda herhangi bir çalışma yapmamaları olacaktır:) Blogumda bu konu ile ilgili sık sık makaleler yayınlıyor olacağım.

 1. Site içi linkler faydalı mı?

Site içi linkler arama motoru botlarını yönlendirdiği için Googlebot’un hedeflediğiniz anahtar kelime ile hedeflediğiniz sayfayı eşleştirmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kullanıcı deneyimine faydalı olacağı için SEO açısından da yarar sağlayacaktır. 

 1.    Arama motorlarında ilk sıralarda yer almak için ne yapmam gerekir?

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üst sıralarda yer almak için etkili bir SEO stratejisinin uygulanması gerekmektedir. SEO nasıl yapılır sorusuna dair gerekli bilgiler edinilmeli, link inşası, içerik üretimi, backlink edinimi gibi faktörler dikkate alınarak gerekli çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Ardından siteniz kullanıcı açısından faydalı olduğu ve gerekli aşamalar takip edildiği takdirde üst sıralarda yer alacaktır.

 1.    Backlink satın almak gerekiyor mu?

Google her ne kadar backlink satın almayın, kaliteli içerik ürettiğinizde zaten insanlar bağlantı verecektir dese de genellikle böyle olmuyor. Kimi zaman backlink profili oluşturabilmek için link satın almanız gerekiyor. Özellikle Türkiye şartlarında durum maalesef böyle. Fakat backlink satın almanın Google tarafından sitenizin cezalandırılmasına yol açabileceği durumu da göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden backlink satın almadan önce yeterli deneyime sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

 1.    SEO için yazılan içeriklerin uzunluğu ne kadar olmalı?

Uzun ve kullanıcı açısından faydalı olan içeriklerin Google sıralamasında üst sıralarda olduğu bilinmektedir. Önceki yıllarda arama sonuçlarında genellikle 300 kelime civarında içerikler karşımıza çıkıyorken bugün daha uzun ve detaylı içerikler arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almaktadır. İçerik hazırlanırken uzunluğundan ziyade, kullanıcının yararına olacak tüm bilgileri içeriyor olmasının önemli olduğu unutulmamalıdır.

 1.   Sitem cezalandırıldıktan sonra sıralamamı yükseltmem mümkün mü?

Elbette ki mümkün. Fakat bu ceza sebebinin tespit edilip düzeltilmesi gerekiyor. Genellikle siteler kötü backlinkler sebebiyle cezalandırılmaktadır. Bu durumda kötü backlinklerin tespit edilerek Google Disavow Tool ile kaldırılması gerekmektedir. Kimi zaman yaptığınız işlem kısa sürede etkisini gösterirken kimi zaman konu ile ilgili bir sonraki algoritma güncellemesinden sonra etkisini görebilirsiniz. 

 1.   İyi içeriklere sahip olmak Google sıralamamı yükseltmek için yeterli mi?

Yalnızca iyi içeriklere sahip olmak Google sıralamasını yükseltmekte etki olmamaktadır. Kullanıcı açısından faydalı olacak içeriklere sahip olmak Google sıralamanızın yükselmesinde etkili olan faktörlerden yalnızca biridir. Eskiden tek başına etkili olan içerik üretimi yeni internet siteleri için rekabet dolayısıyla şu anda yeterli değildir. Oluşturduğunuz içeriği sosyal medya, reklam gibi mecraları kullanarak hedef kitlenize ulaştırmalısınız. Ayrıca sitenizin backlink profilinin de hala çok önemli bir sıralama faktörü olduğunu unutmayın. 

 1.   Sahip olduğum backlinklerin faydalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bunu ölçümleyebileceğiniz herhangi bir araç maalesef yok. Hangi backlinkin sitenize fayda hangisinin zarar olduğunu bir süre sonra tecrübeleriniz doğrultusunda görebilirsiniz. Elbette ki deneme yanılma yöntemi ile belli sonuçlar çıkartılabilir fakat yine de kesin sonuçlar elde etmeniz mümkün olmayabilir. 

 1.   Verdiğim backlinkler yüzünden sitem cezalandırılır mı?

Evet, cezalandırılan veya SEO problemleri olan sitelere link vermek, sitenizin cezalandırılmasına yol açabilmektedir. Yalnızca güvenilir olan sitelere link vermeniz gerekmektedir. Güvenmediğiniz sitelerden ya da spam yapan internet sitelerinden bahsettiğiniz durumlarda nofollow etiketini kullanmayı unutmayın.

 1.   Backlink edindikten ne kadar süre sonra sitemin sıralaması yükselir?

Google’ın backlink değerlendirme algoritması olan penguen artık real time -anlık- çalışıyor. Yani etkisini kısa sürede görmeniz gerekiyor.

Backlink edinmek, arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Fakat backlink edinmenin tek etken olmadığını unutmayın. Bu nedenle tüm etkenlerle birlikte faydalı bir sonuç elde edilmesi için zaman gerekiyor. Bazı durumlarda birkaç haftada sonuç elde edilirken, bazı durumlarda birkaç ay geçmesi gerekebiliyor. Süreden ziyade backlink elde etmeye ve SEO için gerekli adımları izlemeye devam etmenin önemli olduğunu unutmayın.

 1.   SEO için biriyle çalışmam gerekiyor mu?

Arama motoru optimizasyonu, oldukça detaylı ve özen isteyen bir süreci kapsamaktadır. Uygun bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde uzun vadede etkili sonuçların alınması mümkün. Gerekli unsurların başarılı bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla, bir uzmandan yardım almak gerekebilmektedir. Özellikle son zamanlarda yapılan algoritma güncellemeleri ile birlikte SEO çok daha komplike bir hal aldı. Bu nedenle tecrübeli bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekebilir.

Yorum Yap