SEO 101: SEO Nedir? Yeni Başlayanlar İçin SEO Kılavuzu

SEO Nedir?

Kelime açılımı Search Engine Optimization olan SEO, web sitesinin arama motorları kriterlerine uygun bir şekilde optimize edilmesi olarak tanımlanır. SEO, bir web sitesinin arama motorlarındaki organik sıralamalarını iyileştirmek adına yapılan tüm çalışmaları ifade eder. Gerekli çalışmalar ile web sitesi, arama motorları tarafından belirlenen kriterlere en uygun hale getirilir. Bunun sonucunda, web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması ve böylelikle hedeflenen kitleye ulaşılması sağlanır. Kitleye ulaşmak adına yapılan sayfa içi ve sayfa dışı çalışmalar ile web sitesinin görünürlüğü arttırılır. SEO hizmeti ile web site sahibi olan kişi veya işletmelere, hedeflerine ve potansiyel müşterilerine ulaşma imkânı sunulur. SEO Neden Gereklidir? SEO neden gereklidir sorusu, “bilginin bu kadar fazla olduğu bir dönemde doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmak neden gerekli” sorusuyla eşdeğer denilebilir. Kalitenin belirlenmesi, hedef kitleye ulaşma olasılığını arttırması ve uzun vadede başarılı sonuçlar doğurması açısından SEO, dijital dünyanın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Web sitesine eklenen her yeni içerik, indexlendikten sonra belli bir sıralamaya sahip olur. Bu içeriğin olabildiğince üst sıralarda olması ise, hedef kitleye ulaşma ihtimalini artırır. İşletme sahibi olan kişiler dikkate alındığında, doğru bir SEO stratejisini belirlemek ve takip etmek, ilgili anahtar kelimelerin arama sonuçlarındaki sıralamasının iyileştirilmesi ile siteye nitelikli trafik çekilmesi sağlanır. Bu nitelikli trafik ise yüksek olasılıkla potansiyel müşterilere dönüşür. SEO’nun Yararları Nelerdir? Google’da arama yapan kullanıcı davranışlarını incelediğimizde her 10 kullanıcıdan 7’sinin reklamları atlayarak organik sonuçlara tıkladığını görüyoruz. Kullanıcıların %70’i organik sonuçları daha güvenilir buluyor. Bu nedenle ilgili arama sorgularında reklam gösterim payınız %100 olsa dahi potansiyel müşterilerinizin tümüne ulaşamıyorsunuz. Organik sonuçlarda yer almak size trafik kazandırmakla birlikte markanızın bilinirliğini ve güvenilirliğini de arttıracaktır. Markanızı duymuş bir kullanıcının verdiğiniz hizmet ya da ürün ile ilgili yaptığı araştırmada sizi Google sonuçlarında görmesi tercih edilmenizi olumlu yönde etkileyecektir.

SEO Nasıl Yapılır?

Web sitesinin organik olarak arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması adına yapılan tüm çalışmalar, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak tanımlanır. Web sitesinin optimize edilmesi içinse detaylı bir şekilde planlanmış SEO stratejisine sahip olmanız gerekir. SEO stratejisi belirlerken dikkat edilmesi gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1.    Pazar araştırması:

Arama motoru sonuçlarında belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkabilmek adına pazar araştırmasının özenli bir şekilde yapılması gerekir. Pazar araştırması sırasında rakiplerin eksi ve artılarını doğru bir şekilde değerlendirmek rasyonel bir SEO stratejisi belirlemenizi sağlayacaktır. Örneğin rakiplerinizin ne sıklıkla içerik ürettiği, sosyal medya sinyalleri, backlink profilleri, offline taraftaki reklam çalışmaları bu araştırma esnasında dikkate alınacak başlıca unsurlardır.

 1.    Hedefler & Strateji:

Strateji belirleme noktasında dikkat edilmesi gereken ilk unsur, marka veya web sitelerin hedeflerinin tespitidir. Bu hedeflere göre farklı stratejiler planlanarak SEO çalışmasına yönelik bir zaman çizelgesi oluşturulur. Örneğin yeni açılmış bir otobüs bileti satış sitesi için hedef otobüs bileti alacak olan insanlara ulaşmak olacaktır. Peki bu insanlara organik tarafta ulaşmanın yolları nelerdir? Hangi anahtar kelimeler hedeflenmelidir? Hedeflenen anahtar kelimeler için SEO çalışması nasıl kurgulanmalıdır. Bahsedilen web sitesi için SEO hedefi kısa vadede “otobüs bileti” kelimesi olmak yerine “Ankara İstanbul otobüs bileti”, “Ankara otobüs bileti” gibi long tail dediğimiz uzun kuyruklu arama sorgularında yer almak olmalıdır. Otobüs bileti kelimesinde hedeflenen süre örneğin 9 ay ise bu süreçte long tail anahtar kelimelerden daha kısa vadede dönüş sağlanabilir.

 1. Sayfa içi (On-Page) SEO:

Tüm arama motorlarında yapılan sonuçlar, belirli algoritmalar dikkate alınarak sıralanıyor. Bu sıralama esnasında ele alınan faktörler Site içi ve Site dışı olmak üzere iki ana başlık altında toplanıyor. Hedef ve strateji belirlendikten sonra yapılması gereken site içi SEO çalışmalarının yapılmasıdır. Site içi SEO çalışmaları ile arama motorlarının sayfayı daha rahat crawl -taraması- etmesi, anlamlandırması ve hedeflenen arama sorguları ile eşleştirmesi sağlanmaktadır. Sayfa açılış hızının optimize edilmesi, meta tag’ların arama motorlarının istedikleri standartlara göre girilmesi, robot.txt dosyasının hazırlanması gibi  unsurlar başlıca sayfa içi SEO çalışmalarıdır.

 1. İçerik:

İçerik üretimi belirlenen hedefler doğrultusunda yapılmalıdır. Kullanıcının ilgili arama sonucunda sayfada neleri görmek istediği dikkate alınarak içerikler üretilmelidir. Kimi arama sorguları için bu içerikler görsel materyaller -video, infografik gibi- ile zenginleştirilerek sayfalar oluşturulmalıdır.

 1. Sayfa Dışı SEO:

Yukarıda belirtilen tüm çalışmaları yaptıktan sonra Google artık sayfanızı doğru bir şekilde okuyup anlamlandırabiliyor ve hedeflediğiniz anahtar kelime ile eşleştirebiliyor olacaktır. Peki ya tüm rakipleriniz de bu çalışmaları yaparsa hanginiz sıralamada daha yukarıda olacaksınız? İşte burada sayfa dışı SEO metrikleri devreye giriyor. Sayfa dışı SEO çalışmaları dediğimizde birçok insanın aklına en fazla konuşulan şey olan backlinkler geliyor. Fakat sayfa dışı SEO dediğimizde siteye direkt giriş oranı, markanın arama motorlarındaki aranma oranları, sosyal medya sinyalleri gibi birçok metrik giriyor.

En Sık Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Google algoritmalarının her geçen gün geliştiği ve üst sıralarda yer almanın en doğru SEO stratejisi izlenerek mümkün olabildiği bir dönemde yapılan yanlışlar, olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Güncel olan SEO stratejilerini takip etmemek, sitenin sıralamasının düşmesine ve belirlenen anahtar kelimelerde kullanıcıyla buluşma olasılığının azalmasına yol açacaktır. En sık yapılan SEO hataları ise başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hata: Meta etiketlerinde sık sık anahtar kelime kullanmak. Sonuç: Bu durum, sitenizin over optimization -aşırı optimizasyon- sebebiyle ceza almasına yol açabilir.
 • Hata: İçerik – Kod oranlamasına dikkat etmeden çok fazla sayıda sayfa üretme. Sonuç: Bu durum, sizin arama motorları tarafından duplicate olarak algılanan sayfa sayınızı arttıracaktır. Panda algoritması tarafından bu tarz uygulamalar kimi zaman ceza sebebi olabilmektedir.
 • Hata: Hiçbir rating değerine sahip olmayan sitelerden backlink edinmek. Sonuç: Yalnızca backlink dağıtmak için açılmış olan, Google sıralamasında yer almayan, doğrudan ziyaretçisi olmayan internet sitelerinden link edindiğinizde Google’ın backlink radarlarına yakalanıp ceza alabilirsiniz.
 • Hata: Link inşası çalışmasında nofollow linklerin, image linklerin orantısı gibi kriterlere dikkat etmemek. Sonuç: Bu şekilde oluşturulmuş bir backlink profili Google tarafından doğal algılanmayacak ve sitenizin organik sıralaması olumsuz etkilenecektir.
 • Hata: Hedeflenen anahtar kelimeyi link building çalışmasında sıkça achor text (bağlantı metni) olarak kullanmak. Sonuç: Önceki yıllarda çokça işe yarayan bu yöntem şu anda sıralamanıza olumlu etki etmenin aksine hedeflediğiniz kelimedeki sıralamada düşüş yaşamanıza sebep olacaktır.
 • Hata: Sidebar ya da footer denilen link türünden çok fazla edinmek. Sonuç: Birden fazla internet sitesinin tüm sayfalarından backlink edindiğinizde Google yine bu durumu bir manipülasyon çalışması olarak algılayacak ve sitenizin organik aramalardaki sıralamasını düşürecektir.

Ayrıca yeni başlayanlar için hazırladığımız 15 soruluk Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Yorum Yap