Sayfa içi SEO’da Kullanabileceğiniz 15 Tool

Sayfa içi SEO, arama motoru örümceklerinin sayfaları daha rahat tarayabilmesi ve anlamlandırabilmesi için yaptığımız çalışmalara verdiğimiz isim. Bu çalışmaları yaparken çoğu zaman SEO araçlarını kullanma ihtiyacı duyuyoruz. Sizlere bu yazımda site içi düzenlemelerinizi gerçekleştirirken işinize yarayacağını düşündüğüm SEO tool’larını tanıtacağım.

 1. Screaming Frog

En eski ve en önemli toollardan biri olan Screaming Frog, sahip olduğunuz tüm URL’leri tarar ve analiz etmenizi sağlar. Bu tool ile tüm sayfalarınızın meta tag’larını aynı ekranda görüp analiz edebilirsiniz. Tool aynı zamanda sayfalarınızdan çıkan bağlantıları görme, kırık linkleri tespit etme, XML site haritası oluşturma gibi imkanları da sunuyor. Birçok özelliğe sahip olması ve fazla veri sunması nedeniyle günümüzde en sık kullanılan SEO toolları arasında yer alıyor. Ayrıca 500 sayfaya kadar tüm bu hizmetleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 1. SEOCrawler

SEOCrawler, 5 binin üzerindeki işletmeye anahtar kelime optimizasyonu hizmeti sunması sebebiyle en çok kullanılan sayfa içi SEO tool’ları arasında yer alıyor. Tek bir tuşla sitenizin analiz edilmesini, sayfa hızının görüntülenmesini, kopya içeriklerin tespitini ve kırık linklerin analiz edilmesini sağlar. Bu işlemleri SEOCrawler kullanmadan yapmak saatlerinizi alacaktır. Sizi her ay zaman ve para kaybetmekten kurtarır. Tüm bunlarla birlikte sayfalarınızı gözden geçirmenizi sağlayacak olan checklist’i ile evinizde SEO uzmanından danışmanlık alıyor gibi hissetmeniz mümkün. Önerilen değişimleri yaptığınız takdirde alınan sonuçları da SEOCrawler ile ölçümleyebilirsiniz.

 1. DeepCrawl

DeepCrawl en pahalı SEO tollarından birisi. Bunun iki temel sebebi var. Bunlardan ilki sitenizi oldukça detaylı bir şekilde analiz etmesi. Bu noktada DeepCrawl sunduğu hizmetleri 8 ana başlık altında topluyor. Bunlar sırasıyla;

 1. Görüntüleme: Sitenizi analiz etmeyi birçok SEO tool’u sunuyor. Fakat DeepCrawl’ın farkı geçmişte yaptığınız değişikliklerin sitenizdeki etkilerini ölçümleyebilmeniz.
 2. Taşımadan Test Etme: DeepCrawl size sitenizi taşıdığınızda canlıya almadan önce tarama ve hataları tespit etme imkanı sunuyor. Birçok büyük markanın site altyapısını değiştirdiğinde çok büyük oranda trafikler kaybettiğini biliyoruz.
 3. Site Mimarisi Görüntüleme: Site mimarinizi görüntüleyerek sayfalarınıza Googlebot’un kaç bağlantı üzerinden eriştiğini görüntüleyebilirsiniz.
 4. Panda Cezalarından Koruma: Düşük kalitedeki sayfalarınızı, içerik / kod oranı düşük sayfalarınızı tespit etme imkanı sunar. Böylelikle Panda güncellemelerine çok daha hazırlıklı olabilirsiniz.
 5. Penguen Cezalarından Koruma: DeepCrawl aynı zamanda backlink profilinizi analiz etme imkanı da sunuyor. Düzenli olarak backlink profilinizi analiz ederek, elde ettiğiniz veriler doğrultusunda backlink profilinizi optimize edebilirsiniz. Bu sizin olası penguen güncellemesi sebebiyle ceza almanızı engelleyecektir.
 6. Kullanıcı Deneyimi Görüntüleme: Önemli sayfalarınıza ziyaretçilerinizin ne kadar kolay erişebildiği, sayfalarınızın kullanışlı olması, sayfa hızınız gibi metrikleri size sunarak sayfalarınızı kullanıcı deneyimine uygun hale getirmenizi sağlar.
 7. Global Sayfalar İçin SEO Kontrolü: Sitenizin farklı dillerdeki versiyonları için hreflang etiketi oldukça önemli bir parametre. DeepCrawl sizi bu etiket ile ilgili herhangi bir problem olduğunda uyarır.
 8. Rakip Karşılaştırması: Kendinizi rakipleriniz ile içerik ve backlink profili bakımından karşılaştırmanızı sağlar.

Bir diğeri ise SEO tekniklerine sitenizi uygun hale getirecek önerilerde bulunması. Yani sizi bir SEO uzmanı gibi yönlendiriyor.

DeepCrawl’ı özellikle çok fazla sayfaya sahip haber ve e-ticaret sitelerinde kullanabilirsiniz.

 1. Moz On-Page Grader:

Özellikle kullanış açısından basit olması sebebiyle başlangıç seviyesinde olan kişilere önerilen Moz On-Page Grader, sayfanızı analiz eder ve sahip olduğu SEO checklist’ine uygun olup olmadığını belirler. Bu doğrultuda sizi sayfanızı geliştirmeniz için yönlendirir. Sayfa içi SEO açısından sitenize dair rapor almak istiyorsanız, kolay tasarımı olan Moz On-Page Grader’ı tercih edebilirsiniz. Bu sayede, içeriklerinizin kalitesini arttırabilir, daha yüksek sıralama elde edebilir ve organik trafiğinizi yükseltebilirsiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini görerek hareket edebilir ve içeriklerinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz.

 1. sitechecker.pro

İnternet sitenizi meta etiketleri, sayfa hız skoru, h tagları, sayfalar arası yönlendirmeler gibi birçok kritere bakarak sitenizi inceleme imkanı sunar. Tool kendi checklist’i ile sitenizi kontrol eder ve yapmanız gereken düzenlemeleri size belirtir. Genel kontrol için kullanabileceğiniz güzel bir araç.

 1. Copyscape

Sizin için içerik üreten editörleriniz varsa bir kontrol mekanizması kurmanız gerekecek. Bu noktada Copyscape işinizi kolaylaştıran bir tool olarak karşınıza çıkıyor. İçeriğinizin özgün olup olmadığını kontrol etmek için Copyscape’i kullanabilirsiniz.

 1. Siteliner

Copyscape yalnızca bir sayfada yer alan içeriğin özgünlüğünü kontrol edebilir. Eğer birden fazla sayfanın özgünlük durumunu kontrol etmek istiyorsanız Siteliner ile işinizi çözebilirsiniz. Tool aynı zamanda size kırık linkler, ortalama sayfa boyutu, ortalama sayfa yüklenme hızı gibi bir çok bilgiyi veriyor.

 1. Yapısal Veri Test Aracı

Google’ın yapısal veri test aracı ile sitenizin Structured Data işaretlemesinin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Yapısal veri işaretlemesinin ne olduğu, arama motoru optimizasyonu tarafında ne gibi faydalar sağladığını burada yer alan yazıda bulabilirsiniz.

 1. XML-Sitemaps.com

Arama motorlarının, tüm sayfalarımızı tarayıp dizinlerine eklemesini kolaylaştırmak için site haritaları kullanıyoruz. xml-sitemaps.com ile siteniz için 500 sayfaya kadar xml sitemap oluşturabilirsiniz. 500’den fazla sayfaya sahipseniz tool’un ücretli versiyonunu kullanmanız gerekecek. Tabii bu araç wordpress kullanmayan site sahipleri için. Eğer wordpress ya da benzeri bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız zaten plugin’ler ile bu haritaları kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

 1. XML Sitemap Inspector

Site haritaları arama motorları ile iletişim kurmanın ve sayfalarınızı belirtmenizin en ideal yolu. http://sitemapinspector.com/ ile sitemap’lerinizin içerisinde kırık linkler olup olmadığını kontrol edebilir, sayfalarınızı arama motorlarına pingleyebilirsiniz.

 1. Google Developers PageSpeed Insights:

Bildiğiniz gibi sayfa hızı son zamanlarda Google’ın üzerinde durduğu önemli bir sıralama faktörü. Google sitelerin sayfa açılış hız skorlarının kendi belirlediği standartların üzerinde olmasını istiyor. Google PageSpeed Insights ile sayfanızın mobil ve desktop’daki sayfa açılış hız skorlarını ölçümleyebilir, Google’ın istediği standartların ne kadar altında ya da üzerinde olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Tool aynı zamanda size sayfa hızınızı yavaşlatan sebepleri de söylüyor.

 1. GTMetrix

Sayfa hız skorunuzu ölçebileceğiniz bir diğer tool da GTMetrix. Bu tool sayfa hız skorunuzu ölçümlerken datayı Google PageSpeed ve Yahoo! YSlow’dan alıyor. Tool ile mobil ve desktop sayfa açılış hız skorunuzu ölçümleyebilir, hızınızı düşüren faktörleri görüntüleyebilirsiniz. Tool size css, görsel gibi dosyaların optimize edilmiş halini de sunuyor. Sunduğu dosyaları indirip sitenizdeki dosyalar ile değiştirdiğinizde sayfa hız skorunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

 1. redirect-checker.org

Yönlendirme yapılan sayfalarda, yapılan yönlendirmenin ne şekilde ya da hangi yönlendirme kodu ile yapıldığını redirect-checker.org ile görebilirsiniz.

 1. keywordtool.io

Anahtar kelime araştırması yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en güzel tool keywordtool.io Ücretli ve ücretsiz olarak kullabileceğiniz iki seçenek mevcut. Tahmin edebildiğiniz gibi ücretli versiyonunda çok daha fazla bilgiyi sizlerle paylaşıyorlar.

 1. Google Keyword Planner

Anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz bir başka tool da Google’ın Adwords Keyword Planner’ı. Google, arama ağı reklamcılığı yapacak kişilere yardımcı olmak için anahtar kelime planlayıcı aracını kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Bu aracı kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilir, anahtar kelimelerinizin ortalama aranma hacimlerini görüntüleyebilirsiniz.

Yorum Yap