noindex Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kimi zaman bazı sayfalarınızı arama motoru botlarının görmemesini isteyebilirsiniz. İçeriği kopya olan sayfalar, üye giriş sayfaları, resimler için oluşturulan URL’ler bunlardan yalnızca birkaçı. noindex etiketi bu tarz durumlar için geliştirilmiş bir meta etiketidir. Bu etiketin kullanıldığı sayfalar başka sitelerden bağlantı alsa bile Googlebot tarafından taranıp dizine eklenmez. SEO uzmanlarının son zamanlarda tarama bütçesi kavramını daha sık dile getirdiğini düşünürsek artık noindex etiketinin çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Uyarı: Bu etiketin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için etiketi eklediğiniz sayfanın robots.txt ile engellenmemiş olması gerekmektedir. Kimi site sahipleri hem noindex ekleyip hem de sayfayı robots.txt dosyası ile disallow eklemek ve işlerini garantiye almak isteyebilir. Fakat bu tarz durumlarda sayfa taranmaya devam eder.

noindex Etiketi Nasıl Eklenir?

noindex bir meta etiketidir. Her meta etiketinde olduğu gibi noindex’i de ilgili sayfanın <head> bölümüne eklemeniz gerekmektedir. Aşağıdaki kodu sayfanızın <head> bölümüne eklediğinizde arama motorları bu sayfayı taramayacaktır. Daha önce taranmış ve dizine eklenmişse de tekrar taradığında dizinden kaldıracaktır.

<meta name="robots" content="noindex">

Eğer sayfanızı yalnızca Google dizinine eklememek ya da dizinden kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanarak yalnızca Googlebot’u engelleyebilirsiniz.

<meta name="googlebot" content="noindex">

noindex etiketi kulanmanız sayfanızın kesinlikle arama motorlarında gözükmeyeceğini garanti etmiyor. Fakat istisnai durumlar olsa da çoğu zaman arama motorlarının noindex eklenen sayfayı dizinden kaldırdığını söyleyebiliriz.

“Google Gibi Getir” Aracını Kullanın!

noindex etiketini sayfanıza ekledikten sonra Googlebot’un tekrardan sayfayı taraması ve noindex etiketini görmesi gerekiyor. Tekrardan tarama işlemi gerçekleştikten sonra artık Google dizininde sayfanız yer almayacaktır. Siteniz çok fazla güncellenen bir internet sitesi değilse sayfalarınızın tekrardan taranması biraz zaman alabilir. Bu süreci kısaltmak için Search Console üzerinden Google Gibi Getir aracını kullanabilirsiniz. Eğer noindex etiketini sayfanıza doğru bir şekilde eklediyseniz Google Gibi Getir aracını kullandıktan sonra 24 saat içerisinde sayfalarınızın Google dizininden kaldırıldığını göreceksiniz.

Yorum Yap