indir.com ve oyunuoyna.com Vakaları Üzerinden Phantom & Fred Algoritma Güncellemeleri

Merhaba değerli SEO meraklıları. Kişisel sayfamın ilk yazısında sizler için analiz yazısı hazırlamak istedim. Bugün indir.com ve oyunuoyna.com sitelerinin analizlerini yaparak bu sitelerin neden uzunca bir süredir trafik kaybı yaşadıklarını inceleyeceğiz. Tabii ki bu trafik kayıplarının Phantom ve Fred algoritma güncellemeleri ile olan ilişkilerini de. 2017 yılı SEO uzmanları için oldukça hızlı başladı ve çalkantılı bir yıl olarak da devam ediyor. 2017’nin ilk aylarında iki majör algoritma güncellemesi yaşadık. Bunlar Phantom V ve Fred olarak adlandırıldı. Moz her ne kadar algoritma değişim geçmişinde Şubat ayında gerçekleşen güncellemeyi isimlendirilmemiş güncelleme olarak belirtse de Searchmetrics SEO visibility grafiklerinde bu güncellemeyi Phantom V güncellemesi olarak gösteriyor. 2017 yılı yalnızca bu güncellemeler ile sınırlı kalmadı. Son olarak Eylül ayının sonlarında bir güncelleme daha yaşadık.

Grafik algoroo.com üzerinden alınmıştır

Son yaşanan güncellemeyi de Fred olarak adlandırabiliriz zira Google’dan Gary Illyes aksi belirtilmedikçe güncellemeleri Fred olarak adlandırabileceğimizi tweetlemişti.  

Phantom Güncellemesi: Yurtdışı bloglarda SEO uzmanları bu güncellemeyi “core algorithm update” yani çekirdek algoritması güncellemesi olarak da adlandırıyor. Bunun temel sebebi ise bu güncellemenin, Google’ın dizin oluşturma ve sıralama algoritmasının temeli için bir güncelleme olması. Bunu da yine Garry Illyes’in tweetinden biliyoruz. Google bu güncellede temelde 3 başlık üzerine yapıldı. Bunlar taranabilirlik, kullanışlılık ve mobil optimizasyon. Fred Güncellemesi: Bu güncelleme agresif bir şekilde para kazanmak için yapılan black hat SEO tekniklerini hedeflemektedir. Bunun içerisinde; sayfalarda aşırı reklam gösterimi ve buna bağlı olarak sayfa hız skorlarındaki düşüş, düşük kaliteli ya da kısa içeriklerle sayfaların oluşturulması, duplicate olarak tanımlanan sayfaların fazla olması, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyen bariyerlerin olması gibi başlıkları sıralayabiliriz.

indir.com ve oyunuoyna.com Bu Güncellemelerden Nasıl Etkilendi?

Gelin bu sorunun cevabını iki sitenin de Searchmetrics’deki SEO görünürlük grafiklerini inceleyerek bakalım. Aşağıda yer alan grafik indir.com’un son iki yıllık SEO performansını göstermektedir. Grafikte gördüğünüz G iconları Google’ın yaptığı algoritma güncellemelerini belirtiyor. Grafikte gördüğünüz gibi indir.com Phantom algoritması ile tüm görünürlüğünü kaybetmiş. Ardından Fred güncellemesi ile Google’dan aldığı cezadan kurtulmuş fakat düzenli olarak SEO görünürlüğündeki düşüş devam etmiş. Yukarıda algoroo grafiği üzerinden gösterdiğim, geçtiğimiz ayın son günlerinde olan güncelleme henüz Searchmetrics grafiğine yansımamış. Henüz isimlendirilmeyen ve Searchmetrics grafiğinde belirtilmeyen bu güncellemeden de indir.com’un olumsuz etkilendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İndir.com’un yalnızca belirttiğimiz iki güncellemeden olumsuz etkilendiğini söylemek yanlış olur. Sizin de görebileceğiniz gibi uzunca bir süredir site SEO görünürlük kaybı yaşamaktaymış. Bu durum oyunuoyna.com örneğinde de karşımıza çıkıyor. oyunuoyna.com’da Phantom ve Fred güncellemelerinden olumsuz etkilenmiş gözüküyor. Ayrıca isimsiz güncellememizden de indir.com gibi olumsuz etkilenmiş. Şimdi gelin bu iki sitenin sayfa içi ve sayfa dışı SEO çalışmalarını inceleyelim. Yaptıkları hatalı uygulamaların tümünü olmasa da birkaçını detaylandıralım.

Subdomain Yapısı:

Her iki internet sitesinde de subdomain yapısının abartılı bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Özellikle indir.com’u incelediğimizde her program için ayrı bir subdomain oluşturulduğunu görüyoruz. http://nightmares-from-the-deep-the-cursed-heart-full.indir.com/mac şeklinde URL’lerin olması eminim size de normal gelmeyecektir. Takdir edersiniz ki subdomain yapısı bu tarz uygulamalar için geliştirilmiş bir yapı değil. Yine aynı şekilde oyunuoyna.com’da her kategori için ayrı bir subdomain oluşturmuş ve site yapısını bu şekilde kurgulamış. http://www.oyunuoyna.com/sitemap.xml adresini incelediğimizde 95 adet kategori olduğunu ve hepsinin farklı bir subdomain altında çalıştığını görüyoruz. Burada yapılması gereken kategorilerin ya da alt sayfaların tümünün sub folder dediğimiz klasör – siteismi.com/kategori – şeklinde oluşturulmasıdır. Böylelikle her sayfa, oluşturulan ana domain’in gücünden faydalanacak. Ayrıca bu yapıda kategori1’in altında yer alan yazıya gelen bağlantıdan kategori2’deki yazılar da kategori1’deki diğer yazılar ile eşit derecede faydalanmış olacak. Bu durumun farkında olan Milliyet, Pembe Nar gibi servislerini subfolder olarak kurgulamış. HYPE İstanbul’da çalıştığım sürede proje yöneticiliğini Uğur Şahin’in yaptığı Habertürk SEO projesinde biz de sub domain olan kategorileri sub folder olarak değiştirdik. Burada hedefimiz sitenin link gücünü – URL rating – tek bir adreste toplayıp, tüm sayfaların bundan faydalanmasını sağlamaktı. Tahmin ettiğimiz gibi başarılı da olduk, yapılan diğer değişiklikler ile birlikte haber sayfalarının organik trafiği %262 oranında artış gösterdi. Yukarıda yer alan görselde araba.oyunuoyna.com ve oyunuoyna.com‘un ahrefs verisine göre URL rating değerlerini görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi araba subdomain’inin URL rating değeri ana domain’den çok daha fazla. Yukarıda belirttiğim sebeplere ek olarak, bu tarz durumların bir diğer olumsuz tarafı da backlink profilinizin Google tarafından çok daha fazla dikkat çekmesi. Backlink profiliniz, manuel incelemeye girmenize sebep olabilir. Çok fazla sayıda subdomain kullanmak zorunda kaldığınız bir durum söz konusu ise Zingat’ın konut projeleri sayfalarında uyguladığı gibi bu sayfalara “noindex” etiketi ekleyebilirsiniz.

Okunmayan Metinsel İçerikler:

Bu durum tek başına sitelerin organik sıralamalarını olumsuz etkileyen bir kriter olsaydı eminim Türkiye’deki birçok e-ticaret sitesi büyük sıralama kayıpları yaşardı. Fakat bildiğiniz gibi aynı uygulamaları yapan iki farklı internet sitesinden birisi sıralama kaybı yaşamazken bir diğeri ciddi sıralama kayıpları yaşayabiliyor. Bunun sebebi Google’ın organik sıralamayı belirlerken dikkate aldığı diğer kriterlerin, sitelerin hatalı SEO davranışlarını sübvanse etmesi. Yani çok fazla sosyal medya sinyaliniz varsa Google girdiğiniz kopya içerikleri göz ardı edebiliyor. Fakat küçük çaplı bir siteyseniz ve marka bilinirliğiniz yoksa aynı oranda kopya içerikli sayfalar oluşturursanız Google bu sitenin doğal arama sonuçlarındaki pozisyonunu düşürebilir. SEO uzmanlarının sık sık “Hurriyet, Milliyet yapıyor biz yapsak Google bizi anında cezalandırır. Google büyük sitelere torpil geçiyor.” diye söylenmelerinin sebebi de bu. Neyse konudan biraz uzaklaştık sanırım 🙂 indir.com’un kimi sayfalarında açıklama metinlerinin olması gerekenden çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Örneğin http://microsoft-office-2010.indir.com/windows sayfasında 1000 kelimeyi aşan bir tanıtım yazısı kullanılmış. Sizce Office 2010 programını indirmek isteyen kaç kişi bu yazıyı okur? Peki sizce Google sayfayı ziyaret edenlerin bu yazıyı okumadığını bilmiyor mu? Aynı durumu oyunuoyna.com’un kategori sayfalarında ve oyun sayfalarında da görüyoruz. Fakat bu içerikler çok daha kısa ve masumane. Burada dikkatimi çeken bir diğer nokta da kategori sayfalarında eklenen metinsel içeriğin sayfanın en altına eklenmesi. Konuyla ilgili Google’ın Page layout algoritmasına göz atabilirsiniz. Tek cümle ile bu algoritmanın ne işe yaradığından bahsedecek olursak; Google içeriklerinizin hangi alanlarda olduğunu, bu alanlarda ziyaretçilerinizin ne kadar durduğunu ve bu içeriklerin kimin için -Arama motorları için mi yoksa ziyaretçi için mi- olduğunu anlayabiliyor. – Metinsel İçerik Nasıl Eklenmeli? Arama motorlarının botlarına sayfaların ne ile ilişkili olduklarını açıklamak için metinsel içeriklerin kullanılması gayet doğal. Fakat bu işlem indir.com örneğinde olduğu gibi abartılarak yapıldığında başınızı derde sokabilir. Ayrıca e-ticaret siteleri için kategorilerde metinsel içerik kullanmak isteyen arkadaşların da ikea’nın kategori sayfalarını incelemelerini önerebilirim. İkea, metinleri kategori içerisine serpiştirerek kullanıcıların içerikleri okumasını sağlamış. İnternet sitenizde kullanıcıların hangi alanlarda ne kadar vakit geçirdiğini, eklediğiniz içerikleri okuyup okumadığını ölçümlemek için HOTJAR‘ı kullanabilirsiniz. HOTJAR UX aracı olarak tanımlansa da, kullanıcı deneyiminden elde edilen metriklerin doğal arama sonuçlarında bir ranking faktörü olduğunu düşünürsek HOTJAR’ı bir SEO tool’u olarak görebiliriz.

Sayfa Yüklenmeleri:

Sayfa yüklenme hızı kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli faktörlerden birisi. Ziyaretçiler internet sitenize girdiğinde sayfanız geç açılıyorsa kullanıcılarınız beklemeden siteden çıkış yapacaktır. Google bunu ziyaretçilerin sitenizden memnun kalmadığı ve çıkış yaptığı yönünde yorumlayabilir. Ayrıca fikir yürütmenin dışında elimizde olan kesin verilerden de sayfa açılış hızının sıralama faktörü olduğunu biliyoruz. indir.com’un sayfa yüklenme hızını ölçümlemek için biraz geç kaldık. Zira indir.com ceza almadan önce arayüz değişikliğine gitmiş ve eski sayfanın sayfa açılış hızını artık ölçümleyemiyoruz. Şu anki arayüzün sayfa açılış hızı ise rakipleri ile aynı seviyelerde. oyunuoyna.com’un ise Pingdom üzerinden sayfa yüklenme süresini kontrol ettiğimizde karşımıza şöyle bir veri çıkıyor. Pingdom oyunuoyna.com’un oyun oynama sayfasının yüklenme süresini 7.71 s olarak bize gösteriyor. Şimdi gelin bir de Google.com.tr’de oyun oyna aramasında ilk sayfada yer alan sitelerin oyun sayfalarının açılış hızlarına göz atalım. oyunoyna.la; oyunoyna.com: oyunskor.com: Görseller ile pek fazla yer kaybetmeden size oyun oyna aramasında ilk sayfada çıkan interne sitelerinin açılış sürelerini belirteyim;

  • oyunoyna.la – 2.42s
  • oynaxoyun.com – 3.40s
  • stardoll.com – 3.37s
  • miniclip.com – 3.37s
  • pacogames.com – 2.27s

Sıralamada bu sitelerden sonra oyunuoyna.com “oyun oyna” aramasında ikinci sayfanın ikinci sırasında yer alıyor. Yani gördüğünüz gibi oyun oyna aramasında oyunuoyna.com’un üzerinde yer alan sitelerin tümünün yüklenme hızı oyunuoyna.com’dan çok daha iyi durumda. Her iki siteyi daha detaylı incelediğimizde ikisinin de yaptığı birçok aynı hata olduğunu söyleyebiliriz. Fakat şimdilik bu kadarıyla yetinelim.

Backlink Profilleri:

Google birçok farklı algoritma ile siteleri farklı kriterlerde değerlendiriyor ve tüm bu algoritmalardan gelen verilere göre de sıralamayı belirliyor. Yukarıda hatalı olduğunu belirttiğimiz uygulamalar Google’ın Fred ve Phantom algoritmaları ile ilgiliydi. Bunların dışında bir de SEO uzmanlarının korkulu rüyası olan ve artık real time olarak çalışan Penguin algoritması var. Bildiğiniz gibi Penguin algoritması Google’ın sitenizin backlink profilini değerlendirmek ve buna göre organik sıralamadaki yerini belirlemek için geliştirdiği algoritma. Her ne kadar Phantom ve Fred algoritmaları üzerinden bu iki siteyi analiz etsek de backlink profilini bu analize dahil etmezsek yaptığımız değerlendirme eksik olacak. Zira her iki site de Phantom  ve Fred algoritma güncellemelerinden önce de düzenli olarak SEO görünürlüğünü kaybeden siteler. Şimdi gelin birkaç madde ile her iki sitenin backlink profilindeki hatalı uygulamaları görelim. Sidebar ve Footer Linkler: Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünde oyunuoyna.com‘a backlink veren siteler yer almaktadır. Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi oyunuoyna.com’un çok fazla sayıda sidebar/footer olarak tanımladığımız -bir sitenin tüm sayfalarından alınan backlink- backlinke sahip olduğunu görüyoruz. Bu durum başlı başına ceza almak için bir sebep. Zira Google 2013’de yaptığı Penguin 2.1 algoritma güncellemesi ile sidebar ve footer linkler edinerek yükselen siteleri cezalandırmış ve bu tarz linkleri bir SEO tekniği olarak kullanacak olan sitelere de gözdağı vermişti. Konuyla ilgili 2013 yılında David Jenyns’ın yazdığı bu ve şu makaleye göz atmanızda fayda var. Üstelik bu sidebar linklerin bir kısmı da aynı İP üzerinde barınan internet sitelerinden geliyor. indir.com’u incelediğimizde de bu kadar çok olmasa da sidebar linklere sahip olduğunu görüyoruz. Kalitesiz linklerin çokluğu: indir.com’un backlink profilini incelediğimizde çok fazla sayıda URL rating değeri düşük siteden backlinke sahip olduğunu görüyoruz. Tabii bu backlinkler disavow tool ile reddedilmiş olabilir fakat reddedilmiş olsa bile zamanında yalnızca backlink sağlamak için kurulan bloglardan bağlantı edinilmediği anlamına gelmiyor. Bakınız: http://webilgin.blogspot.com.tr/2013/01/anternetin-getirdikleri.html Nofollow Linklerin Orantısızlığı: Aşağıda yer alan görselde indir.com‘un backlink profilinin “program indir” aramasında Google.com.tr’de ilk sayfada yer alan rakipleri ile karşılaştırmasını görebilirsiniz.   Mavi ile seçili alanda her sitenin dofollow ve nofollow link sayılarını görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi görselde yer alan siteler içerisinde nofollow link sayısı dofollow linkden çok olan tek internet sitesi indir.com Bu durumun da indir.com’un SEO görünürlüğünü kaybetmesindeki sebeplerden birisi olduğunu söylersek yanlış olmaz.


Yukarıda site içi SEO ve site dışı SEO tarafında her iki sitenin de yaptığı hatalı uygulamaları birkaç madde ile anlatmaya çalıştım. Elbette ki çok daha detaylı bir analiz çıkartılabilir. Fakat çoğu zaman yalnızca bir hatalı uygulama dahi algoritma güncellemesinde sitenizin trafik kaybetmesine ya da sitenizin indir.com’un yaşadığı gibi cezalara tabii tutulmasına sebep olabilir. Aklınıza takılan noktalar varsa yorum alanında sizleri bekliyorum 🙂

Yorum Yap