Google Mühendisi John Mueller’dan SEO ile İlgili En Güncel 18 Açıklama

Bildiğiniz gibi John Mueller Kıdemli Web Yöneticileri Eğilimler Analisti olarak çalışıyor. Kendisi Twitter hesabını aktif kullandığı için SEO severlerin ilgi ile takip ettiği bir isim. Bu yazımda sizler için John Mueller’in Twitter üzerinden verdiği en yeni bilgileri derledim.

1.    İçeriğinizin kopyalanması, Google tarafında içeriğinizin kaliteli olduğu anlamına gelmez!

İçeriği kopyalanmış olan web siteleri, Google tarafından daha iyi sıralama sonucu elde edemiyorlar. İçerik, kopyalanacak kadar iyiyse, sıralaması da iyi olmalı düşüncesi mevcut. Fakat içeriği kopyalayan kişiler, her türlü içeriği kaliteyi değerlendirmeden kopyalıyorlar, bu yüzden orijinal içeriğe sıralamada katkı sağlanmıyor. Birisi içeriğinizi kopyalarsa ve Google farkına varırsa bu, kendi sitenizin sıralamasında herhangi bir etkiye yol açmıyor.

2.    Hosting taşımak sıralamanın düşmesine neden olmuyor

Alan adını farklı bir hostinge taşımak sıralamada düşüşe neden olmuyor. Genel olarak, taşıma durumu, sıralamanız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değil. Fakat bu taşıma sürecinde sizden kaynaklanan herhangi bir teknik hata sıralama kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu sebeple site taşıma işlemini ilk defa yapıyorsanız konu hakkında tecrübeli birinden yardım alabilirsiniz.

*Mueller Twitter hesabından bir web sitesi sahibinin sitesini Cloudflare’a taşımasının ardından sıralamasının düştüğünü gösteren bir vaka çalışmasına cevap veriyor. John açıkça “bu yazının yalnızca spekülasyon olduğunu” belirtiyor ve doğruluk payı olmadığını ekliyor. Web sitesi sahiplerinin gerektiği takdirde daha hızlı bir hostinge geçmelerinde sakınca olmadığını belirtiyor.

Ayrıca daha güçlü ve hızlı bir CDN’ye (Cloudflare gibi) geçmenin, pek çok site için gerekli olduğu belirtiliyor.

3.    Linklerin sitenizden farklı dilde olmaları, onları yapay yapmaz

Sitenizdeki linkleri reddetmeniz gerekmiyor, çünkü bu linklerin sizin dilinizde olmayan sayfalardan gelmeleri onları yapay hale getirmiyor. Dolayısıyla, Türkçe bir sayfanız varsa ve İspanyolca linkler içeriyorsa, Google bu bağlantıları kötü bir bağlantı olarak algılamıyor. Bir web sitesi sahibi, web sitesine gelen bağlantılar, İngilizce dışındaki dillerden olduğu takdirde kaldırıp kaldırmaması gerektiğini soruyor ve Mueller sayfanın dilinin, sayfayı doğal olmayan bir bağlantı yapmayacağını belirtiyor.

4.    Aynı konuda birçok içeriğin mevcut olduğu yeni içerikleri de indexliyoruz

Yayınlanacak yeni içerikle ilgili oldukça fazla içeriğin hali hazırda mevcut olmasının, Google botları tarafından yeni içeriğin taranmamasına veya Google’da indexlenmemesine yol açıp açmayacağı merak konusuydu. Oluşturulan içeriğin binlerce benzeri olsa dahi içerik, Google botları tarafından taranıyor ve Google’da indexleniyor. John Google’da yeni içeriğe benzer çok fazla içerik olması sebebiyle indexlenmemeye yol açacak bir tekniğin mevcut olmadığını belirtiyor.

5.    SEO için Google’ın değişmesini beklemeyin

Google botları, siteleri ve JavaScript’i daha iyi tarayacaklar. Bir web sitesi sahibi sitesinin, Chrome 41 ile uyumlu olmadığı için dizine alınmadığını, uyumlu hale getirip getirmemesi gerektiğini soruyor. Googlebot’un değişmesini beklemesinin gerekip gerekmediğini merak ediyor. John’un bu web sitesi sahibine, ‘’Google’ın değişmesini beklemeyin, GoogleBot’un şu anda desteklediği şekilde sitenizi uyumlu hale getirmelisiniz.’’ şeklinde yanıt verdiğini gördük. Aramalara önem veriyorsanız, büyük değişiklikler beklemek yerine, sitenizi şu anda mevcut olan sisteme en uygun hale getirmeniz gerekiyor.

6.    URL yapılarının dizin oluşturma sorunlarına neden yol açtığını anlamak zor

Zor anlaşılan ve karmaşık olan URL yapıları, sayfaların Google arama dizininden kaldırılmasına neden olabiliyor. Şikâyet, bir e-ticaret sitesinin yakın zamanda Google indexinden 50.000’den fazla sayfasının kaldırılmış olmasıydı. Bu şikâyet, sitedeki URL yapısından kaynaklanabiliyor. Bir sitenin anlaşılması zor bir URL yapısı olduğunda ve birçok URL’nin aynı içeriğe yönlendirdiği durumlarda, Gooogle URL’nin bir bölümünün alakasız olduğunu varsayıyor. Sitenizi olabildiğince basit URL yapıları ile oluşturun.

7.    Sıkça sorulan sorular sayfasında yapısal verileri kullanmayın

Google birçok yerde structured data ile işaretleme yapmamızı ve Googlebot’a anlamlandırma konusunda yardımcı olmamızı istiyor. QAPage işaretlemesinin SSS içeriği için uygun olmadığı ortaya çıktı. Google, soru ve cevap sayfaları için yeni yapılandırılmış veriler kullanıyor. Google, eski biçimlendirmenin SSS sayfalarında kullanmanın kurallarına aykırı olduğunu söyleyerek yönergeleri güncelledi. Kılavuzda artık “SSS sayfaları için QAPage işaretlemesi kullanmamanız gerektiği belirtiliyor. QAPage işaretlemesi, sayfanın odağında tek bir soru olan sayfalar için uygun.

8.    Otomatik bağlantı bırakma işlemini algılayabiliyoruz

Programlarla otomatik backlink bırakmak bir zamanlar kullanılan SEO taktiği idi. Sonrasında Google’ın bu tarz çalışmaları cezalandırmaya başlaması ile kötü niyetli SEO uzmanları bu işlemi rakipleri için yapmaya başladılar. Eskiden bu tarz durumlarda backlinklerinizi kontrol ederek spam olan backlinkleri disavow tool ile reddetmeniz gerekiyordu. Geldiğimiz noktada Google bu saldırıları tespit ediyor ve bu tür spam’leri görmezden geliyor. Negatif SEO link saldırısı sitede herhangi bir etkiye yol açmıyor. Bu tür olumsuz SEO saldırıları hakkında kişilerin endişelenmelerine gerek yok. John Google’ın bu problemi oldukça başarılı bir şekilde çözdüğünü belirtti.

9.   Bir rastgele araç kötü bağlantılar buluyorsa Google zaten bu bağlantıları önceden yoksaymış demektir

Görünüşe göre Google’ın kendi algoritmaları, kötü bağlantıları algılayabiliyor ve bu nedenle kişiler onları reddetmek zorunda kalmıyorlar. Eğer bir tool size hangi bağlantıların reddedileceğini söyleyebilirse, bu bağlantılar zaten Google tarafından göz ardı ediliyorlardır. SEO uzmanlarının bağlantılar üzerinde yoğunlaşarak çok fazla zaman harcamaması gerekiyor. Daha çok zamanlarını okuyucular için faydalı içeriğin mevcut olup olmadığına odaklanarak geçirmeleri tavsiye ediliyor.

10.   Medyada bahsettiklerinize bağlantı vermenizde herhangi bir sakınca yok

SEO topluluğunda link inşası ile ilgili çok fazla paranoya var. Örneğin, birisi sitesi hakkında medyada bahsedildiğinde bu medyaya bağlantı vermenin Google tarafından nasıl algılanacağına dair soru sordu. Bunu yapmak Google açısından tamamen uygun. Birçok site medyada bahsedildiğinde gurur duyuyor. Medyaya bağlantı verme esnasında nofollow etiketi kullanmaya gerek yok fakat kişi güvende hissetmek istiyorsa nofollow link verebilir.

11.   Negatif SEO tehditlerini görmezden gelin

Negatif SEO tehditlerini, saldırıları, şantajı ve yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmanıza neden olan diğer manipülatif girişimleri görmezden gelebilirsiniz. Olumsuz SEO saldırılarından nasıl korunabiliriz sorusuna görmezden gelmeniz yeterli olacaktır şeklinde yanıt vermek mümkün.

Negatif SEO yıllardır mevcut. Google tarafından, tehditlerin dikkate alınmaması gerektiği belirtiliyor. Gerçekten endişeleniyorsanız, şüpheli bağlantılar söz konusu olduğunda, sadece onları reddetmeniz gerekiyor. Ancak genel olarak, negatif SEO ile ilgilenmenin, SEO uzmanları açısından zaman kaybından ibaret olduğu düşünülüyor.

12.   Çok fazla tekrarlanan site içi linkler sitenize zarar vermez

Aynı sayfada tekrarlanan çok fazla sayfa içi bağlantının mevcut olması herhangi bir soruna yol açmıyor. Tekrarlanan sayfa içi bağlantılar bir web sitesinin Google sıralamadaki konumuna zarar veriyor mu sorusuna, site içinde doğal bağlantı kurmaktan çekinmeyin yanıtı veriliyor.

13.   Görsellerinizin sıralamada yer almasını istiyorsanız alt metin ekleyin

Eklemiş olduğunuz görsellerin Google görsellerde yer almasını istiyorsanız mutlaka alt metin ekleyin. Oldukça eski bir bilgi olan alt metin ekleme durumu, John tarafından tekrar hatırlatılıyor.

14.   Kelime sayısı, link sayısı ve metin bağlantı oranları sayfa kalitesinin göstergesi değil

John kelime sayısı, site içi ve dışı linklerin sayısı, bağlantı metninin yüzdesi gibi metriklerin kalitenin göstergesi olmadığını söylüyor. Yalnızca sıralamanızı dolaylı yoldan etkileyen unsurlar olduklarını belirtiyor. Fakat dürüst olmak gerekirse ben buna çok da inanmıyorum.

15.   Faydalı içeriğin sitenizdeki konumu önemli değil

Kullanıcı için yararlı ve alakalı olduğunu düşündüğünüz içeriğin, web sayfalarınızdaki konumu düşündüğünüz kadar önemli değil. John bu konu ile ilgili gelen bir soruya “içerik faydalı olduğu takdirde, sayfanın neresinde olduğunun önemi yok” cevabını veriyor. Google, içerik kullanıcı açısından yararlı olduğu sürece, sayfayı aşağıya indirdiyseniz dahi içeriği faydalı olarak değerlendirecektir.

16.   Gerçekten yapmanız gerekmedikçe URL değiştirmekten kaçının

Mecbur kalmadıkça web sitesi sahipleri, URL’leri değiştirmemelidirler. Mueller, web sitesi sahiplerini, sitedeki URL’leri değiştirmekten kaçınmaya teşvik etti. Gerçekten iyi bir nedeniniz olmadıkça URL’leri değiştirmekten kaçının. Google’ın değişmiş olan tüm bu URL’leri yeniden keşfetmesi biraz zaman alacaktır.

17.   Eski içeriği almak ve yeni olarak yeniden etiketlemek kötü bir SEO tekniği

Kullanıcı açısından düşünüldüğünde, eski içeriğin herhangi bir ek değişiklik yapmadan yeni içerik olarak yeniden etiketlenmesi kesinlikle desteklenmiyor. Mueller, bu durumu kullanıcıya hak edilen saygının verilmemesi olarak tanımlıyor. Örneğin, 2018’deki En İyi SEO Uygulamaları 2019’daki En İyi SEO Uygulamaları olarak değiştirildiğini düşünelim.

Bir kullanıcı olarak, eski içeriğin sadece yeni olarak yeniden etiketlenerek paylaşılması etik değil. İyi içerik tembel bir şekilde oluşturulmaz. Bu şekilde uygulanan SEO stratejileri siteyi harika yapmaz. İçeriğinize ve kullanıcılarınıza hak ettikleri saygıyı vermeniz gerekir.

İçeriğin gerçek bir değişiklik yapmadan yeniden etiketlenmesi, okuyucuların kötüye kullanılması anlamına gelmektedir.  Güncel olmadığından emin olduğunuz içeriklerin güncellenmesi veya gerektği takdirde silinmesi gerekiyor.

18.   Düzenli tarama Google’da sıralamaya sahip olmak için gerekli değil

Daha fazla GoogleBot tarayıcı etkinliğinin daha fazla Google organik trafiğine çevrildiği SEO efsanesi mevcut. Google’da görünürlük ve sıralama için, web sitenize her gün yeni sayfa eklemek, düzenli tarama yapmak şart değil. Elbette, eğer bir haber sitesiyseniz veya gün boyunca yeni içerik eklerseniz, özellikle gün boyunca eklediğiniz yeni sayfalardan düzenli olarak tarama yapmak istersiniz. Çünkü bu yeni içeriğin, Google’da sıralamada yer alıp almadığını görmeniz gerekir. Düzenli tarama, aramada görünürlük veya sıralama için bir gereklilik değil. Web sitenize düzenli olarak yeni sayfalar eklemiyorsanız, web sitenizi düzenli olarak taranırken göremiyorsanız endişelenmeyin.  

Yorum Yap