Featured Snippets (Aramada Öne Çıkan Snippet) Nedir?

SEO ile ilgilenenlerin son zamanlarda sıkça ve farklı şekilde duyduğu bir terim, Snippet. Featured Snippets’ın ne olduğuna geçmeden önce snippet kelimesinin ne anlama geldiğinden ve Google’ın kullandığı snippet çeşitlerinden bahsedelim.

Snippet’ın Türkçe karşılığı; kesilmiş parça ya da ufak parça. Yazılımcılar tarafında, tek başına çalışmayan ve compile edemeyeceğiniz ama kod ile birlikte kullanabileceğiniz source kod parçalarına denir. Bizim için ifade ettiği anlam ise Google’ın arama sonuçlarında sayfanın içeriği ile ilgili daha fazla bilgi vermesidir. Snippet’lar birkaç farklı model ile karşımıza çıkıyor. Burada bahsedeceklerimiz ise Rich Snippets ve Featured Snippets.

Aşağıda gördüğünüz arama sonucu standart arama sonucudur;

Rich snippets işe aşağıdaki gibidir;

Bir başka Rich Snippets örneği;

Bunun gibi birçok Rich Snippets modeli mevcut. Breadcrumb menü de bir Rich Snippets modeli. Rich Snippets’ları arama sonuçlarında kendi sayfanızda da görmek istiyorsanız yapmanız gereken Structured Data (Yapısal Veri) işaretlemesi yapmak. Rich Snippets’ların nasıl çalıştığı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Google’ın developer’lar için hazırladığı https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data adresindeki makaleyi okuyabilirsiniz.

Featured Snippets Nedir?

Arama sorgularında organik sonuçların üzerinde, aradığınız şeyin cevabının verildiği kutucuğa Featured Snippets diyoruz. Karşınıza çıkan içerik kimi zaman aradığınız cevap olurken kimi zaman aradığınız cevabın bir kısmı olabiliyor. Featured Snippets’lar kimi zaman yalnızca bir metin, kimi zaman bir tablo ya da bir liste biçiminde karşımıza çıkıyor.

Featured Snippets Örneği;

Featured Snippets Örneği 2;

Listeleme şeklinde gösterilen Featured Snippets’larda 8 madde yer alır. Eğer kullanıcıların sitenize girmeden arama yapıp görmesinin önüne geçmek istiyorsanız listelemelerinizi 8 maddeden fazla olacak şekilde yapın. Böylelikle Google “Daha Fazla Öge” linkini çıkartacak ve kullanıcı sayfanızı ziyaret etmeye yönlendirecektir.

Featured Snippets Örneği 3;

SEO uzmanları Featured Snippets’da yer alan sayfanın konumunu position zero yani sıfırıncı pozisyon ya da sıfırıncı sıra olarak tanımlıyor. Takdir edersiniz ki position zero’da yer almak organik trafiğinizi olumlu yönde etkiliyor. Kendi deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim; gözlemlediğim ve birinci sırada olan birkaç sayfanın Featured Snippets’lar yaygınlaşmaya başladıkça organik trafiği azalmaya başladı. Yukarıda ikinci örnek olarak verdiğimiz elmalı turta için malzemeler aramasını inceleyelim. Featured Snippets olmadan önce insanlar bu aramayı yaptığında birinci sırada yer alan site maskaraa.com’a tıklayıp siteye giriş yapıyorlardı. Şimdi ise sıfırıncı pozisyonda olan yemektarifleri-sitesi.com’a giriş yapıyorlar. Çoğu zaman kullanıcı ikinci siteyi dahi görmüyor.

Featured Snippets’lar ile İlgili Yapılan Araştırma;

Yukarıda gördüğünüz araştırma en bilinir SEO yazılımlarından birisi olan SEMrush Ghergich & Co.’ya ait. 2018 yılı içindeki 6.9 milyon Featured Snippets ve 80 milyon anahtar kelimeyi incelemişler. Yapılan araştırma bize şu bilgileri veriyor;

 • %41’i Featured Snippets’a sahip arama sorgularının %41.59’u soru cümlelerine ait.
 • “Nasıl” şeklinde yapılan aramalarda yer alan Featured Snippet’ların %52.20’si listeleme şeklinde karşımıza çıkıyor.
 • Featured Snippets’ta yer alan internet sitelerinin %89’unun sosyal etkileşimi diğer sitelere göre daha yüksek. Bu durum bize sosyal sinyallerin yalnızca organik sonuçlarda değil sıfırıncı pozisyonda da etkili olduğunu gösteriyor.
 • Paragraf şeklindeki Featured Snippets’lar diğerlerine göre daha popüler. Paragraflarda ise 40-60 kelime aralığında metin gösteriliyor.
 • Yapılan araştırmada karşılaşılan Featured Snippets’ların %70’i https protokolünde çalışan internet sitelerine ait.
 • SEMRush’ın araştırmasına göre Featured Snippets’ta yer alan sitelerin %93’ü mobil uyumlu.

Rakiplerimin Featured Snippets’larını Nasıl Görebilirim?

Bunu görebileceğiniz birçok SEO tool’u aslında mevcut. Ben burada aHrefs ile bir internet sitesinin hangi aramalarda Featured Snippets’ta yer aldığını nasıl görebileceğinizi açıklayacağım. Aşağıda yer alan görseldeki işaretlemeleri takip ederek siz de bir internet sitesinin hangi aramalarda Featured Snippets alanında yer aldığını görüntüleyebilirsiniz.

Featured Snippets’ta Nasıl Yer Alırım?

Konu Rich Snippets olsaydı yapmanız gereken şey schema.org’un yönergelerini takip ederek sayfanızdaki gerekli işaretlemeleri yapmak olacaktır. Fakat Featured Snippets tarafında durum bu kadar basit değil. Kesin olmamakla birlikte SEO uzmanlarının ellerindeki doneler şu şekilde;

 • İlgili armalar ile ilgili en net ve kaliteli içeriği hazırlayın. İçeriklerinizi hazırlarken soru cevap alanları oluşturun, video içerikler ekleyin, infografikler ile içeriklerinizi zenginleştirin.
 • Sayfalarınızın mobil uyumlu olmasına dikkat edin.
 • SSL sertifikanızı kurun ve sayfalarınızı https üzerinde çalıştırın.
 • Google’da yapılan sektörünürle ilgili soru aramalarına karşılık gelecek içerikler üretin. Bunların neler olduğunu anahtar kelime araştırması yapan SEO araçları ile öğrenebilirsiniz.
 • Sayfalarınızın sosyal medya sinyallerini arttırmaya çalışın. Unutmayın SEMrush’ın yaptığı araştırmada Featured Snippets alanında yer alan internet sitelerinin %89’unun sosyal medya etkileşimi diğer internet sitelerine göre daha yüksekti.
Yorum Yap