Canonical URL – Etiketi Nedir? Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Bildiğiniz gibi Google kopya içeriğin her türlüsüne karşı. Yalnızca başka sitelerden kopyalıyor olmanızdan bahsetmiyorum. Eğer aynı içeriği birden fazla URL üzerinde çalıştırıyorsanız bu durum da Google tarafında site içi kopya içerik (duplicate content) olarak algılanıyor. Bu durum SEO’nuzu olumsuz etkiliyor. Canonical etiketi işte bu tarz durumlarda kullanabilmeniz için geliştirilmiş bir etiket.

Google aynı içeriği birden fazla kullandığınız yerde bir yinelenen URL durumu oluştuğunu belirtiyor. Bunun için de içeriğinizi en iyi temsil eden sayfayı belirlemenizi ve yinelenen URL’lerden canonical etileti ile belirlediğiniz sayfayı işaretlemenizi istiyor. Böylelikle işaretlediğiniz sayfayı standart sürüm olarak seçecek ve diğer URL’leri dizinine eklemeyecektir. Diğer URL’lere gelen değerinizi de -backlink, sosyal medya sinyali vs.- işaretlediğiniz sayfaya yönlendirecektir.

  • https://firatekinci.com/ben-kimim
  • https://firatekinci.com/hakkimda

Bu şekilde iki adet URL çalışıyorsa ve bu sayfaların içerikleri birbirinin aynısı ise /ben-kimim sayfasına canonical etiketi ekleyip /hakkimda adresini işaretlemelisiniz. Bildiğiniz gibi kopya içerik, SEO yaparken dikkat etmeniz konuların en başında geliyor. Bu işlemi yaparak kopya olarak algılanan sayfalarınızı temizleyebilirsiniz.

Canonical Etiketinin Kullanıldığı Durumlar Nelerdir?

  • AMP Sayfalarda: AMP olan sayfalarınızda ilgili sayfanın standart kodlama ile yapılmış halini etiketlemeniz gerekiyor. Kaynak: https://www.ampproject.org/docs/fundamentals/discovery
  • Mobil Cihazlar İçin Oluşturduğunuz URL’lerde: Google mobil cihazlar için oluşturduğunuz URL’lerden sayfanızın masaüstü sürümüne işaretleme yapmanız gerektiğini belirtiyor. Kaynak: https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-seo/other-devices?hl=tr
  • Reklamlar İçin Oluşturduğunuz Sayfalarda: Kimi zaman reklamlar için kullanıcı gurubuna özel sayfalar oluşturulabiliyor. Örneğin “lise için matematik kursu” aramasında Google Arama Ağı reklamlarında yer almak için bir sayfa oluşturmuş olabilirsiniz. Yine bu şekilde “DGS sınavı için matematik kursu” aramasında göstermek üzere bir sayfa oluşturduğunuzu düşünelim. Bu sayfaların %20’sinde ilgili kurstan bahsedip kalan %80’lik kısımda öğrencilerin neden kursunuzu seçmeniz gerektiğini aynı içerik ile anlatıyorsanız sayfanız kopya içerikli demektir. Bu tarz durumlarda ilgili sayfalarda canonical etiketi kullanarak aynı anahtar kelimede SEO yaptığınız sayfanızı işaretlemelisiniz.

Yukarıda yer alan örnekler duruma göre çoğaltılabilir. Fakat kullanılması gereken yerler oldukça basit. Aynı içeriğe sahip birden fazla URL’nin olduğu durumlarda canonical etiketini kullanmanız gerekiyor.

Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Canonical etiketinin kullanımı oldukça basit. İkinci sayfanızın <head> bölümünde yer alan tag’ların arasına aşağıdaki kodu ekleyerek adres kısmını birincil sayfanız ile değiştirmek.

<link rel="canonical" href="http://www.siteadresi.com/birinci-sayfa/" />

Burada dikkat etmeniz gereken canonical ile işaretleme yaptığınızda URL’nin sonuna “/” işaretini eklemek olmalıdır. Böylelikle Google bu URL’nin diğer varyasyonları varsa indexlemeyecektir.

WordPress’te Canonical Nasıl Eklenir?

WordPress’te yazılarınıza ya da sayfalarınıza kodlama ile uğraşmadan canonical etiketi eklemek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Yoast SEO eklentisini kurun ve aktifleştirin. Ardından canonical etiketini eklemek istediğiniz sayfanın düzenleme alanını açıp sayfanın alt kısmına gelin.

Karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Sol taraftaki seçeneklerden çark’a tıklayın ve gelen ekranda “Aynı Adres” yazan kutucuğa birincil sayfanızın adresini girin ve sayfanızı kaydedin.

Eklendiğini Kontrol Edin!

Sayfanıza canonical etiketini ekledikten sonra sayfanızın kaynak kodunu görüntüleyerek etiketin doğru bir şekilde <head> etiketi içerisine eklendiğini kontrol edin.

 

Yorum Yap