Backlink (Nofollow – Dofollow) Nedir? Dünden Bugüne Google’ın Backlink Algoritmaları

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasının sihirli kavramı, backlink! Bu yazımızda ne olduğundan, ilk olarak arama motorları tarafından nasıl kullanılmaya başlandığından ve zaman içerisinde nasıl bir hal aldığından bahsedeceğim.

Backlink, bir internet sayfasının başka bir sayfaya bağlantı vermesi anlamına gelir. Diyelim ki sizin bir blogunuz var ve güneş gözlüklerinden bahsediyorsunuz. Güneş gözlüğünden bahsettiğiniz yazınızda Atasun Optik’ten söz edip internet sitesine bağlantı veriyorsanız, Google bunu Atasun Optik için artı bir değer olarak algılıyor. Bu durumda Atasun Optik’in internet sitesi bir backlinke sahip olmuş oluyor.

Nofollow – Dofollow Link Nedir?

SEO bloglarını okurken karşınıza iki farklı backlink terimi çıkacaktır. Nofollow ve Dofollow backlink. Şimdi gelin bu ikisi arasındaki farkı inceleyelim.

Dofollow Link: Standart bağlantılar Dofollow olarak geçmektedir.

Nofollow Link: Google bizi dışarıya verdiğimiz bağlantılardan da sorumlu tutar. Eğer internet sitenizden çok fazla sayıda spam sayfaya bağlantı vermişseniz, Google sizi de spam olarak değerlendirebilir. Fakat her zaman internet sitelerinin güvenilirliğini kontrol etmeniz mümkün olmayabiliyor. İşte bu tarz durumlar için Google nofollow etiketini geliştirdi. Bağlantı verirken rel=”nofollow” etiketini bağlantınızın içerisinde kullandığınızda Google’a şu mesajı vermiş oluyorsunuz; bu sayfaya bağlantı veriyorum fakat kefil değilim.

Standart (dofollow) bağlantı örneği;

<a href=”xyz.com”>xyz</a>

Nofollow bağlantı örneği;

<a href=”xyz.com” rel=”nofollow”>xyz</a>

Backlink Nasıl Önem Kazandı?

Backlink kavramı hayatımıza Google ile birlikte girdi diyebiliriz. Google’ı bu kadar başarılı yapan da backlinkler üzerine kurduğu algoritmasıydı. Google arama motoru piyasaya çıktığı yıllarda, o zamanki arama motorlarının sayfaları listeleme mantığı aranılan kelimenin internet sayfasında kaç kez kullanıldığı üzerine kuruluydu. Google ise arama sonuçlarını listelerken, PageRank adını verdiği yeni algoritmasını kullanacağını açıklayarak sektöre girdi. Bu yeni algoritma temelde internet sitelerinin diğer sitelerden edindiği bağlantılar üzerine kurulmuştu. Her bir internet sitesinin 1’den 10’a kadar bir PageRank değeri vardı ve bu değer sahip olduğu backlink sayısı ve kalitesine göre belirleniyordu.

Google Çinliler’den İlham Aldı!

Aslına bakarsanız durum tam olarak yukarıda yazdığımız gibi değil. Google’ın çıktığı yıllarda her ne kadar arama motorlarının algoritmaları farklı çalışsa da Çinli bir firma PageRank algoritmasına benzer bir algoritma kullanıyordu. Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu’nun kurucusu Robin Li tarafından 1996 yılında RankDex ismi ile ABD Patent Endüstrisi’nden patenti alınmıştır. Kaynak: http://www.rankdex.com/about.html

Backlink Hala Değerli mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet! Son 5 yıldır SEO forum ya da bloglarında birçok yazar backlink’in artık önemsiz olduğundan bahsediyor. Yalnızca backlink edinerek sıralamanın yükseltildiği günler ile karşılaştırıldığında backlink’in artık işe yaramadığını söyleyebilirsiniz. Fakat durum tam olarak öyle değil. Backlinkler eskisi kadar etkili değil ama hala bir sıralama faktörü. SEO çalışmalarında kesinlikle backlinklerden faydalanılabileceğine, her internet sitesi için bir link building çalışması yapılması gerektiğine inananlardanım.

Backlink Edinirken Yapılan Hatalar:

 • Anahtar kelime üzerinden çok fazla backlink edinmek.
 • Yalnızca backlink vermek için oluşturulmuş sitelerden backlink edinmek.
 • Aynı C class ip üzerinde barınan çok fazla internet sitesinden backlink edinmek.
 • Hiçbir sosyal medya sinyali olmayan internet sitelerinden backlink edinmek.
 • Bloglara yorum yaparak çok fazla sayıda yorum backlink edinmek.
 • Forumların tanıtım bölümlerine girip sürekli olarak o alanlarda internet sitesini tanıtarak backlink edinmek.
 • Link takası yapmak ve backlink edindiğiniz sitelere backlink vermek.
 • Hacklink satın almak.
 • Footer ya da sidebar diye tabir edilen backlinklerden edinmek.

Backlink Edinirken Bunları Uygulayın:

 • Anchor Text çeşitliliğinizi mümkün olduğunca yüksek tutun.
 • Alt sayfalara bağlantı edinin.
 • Nofollow backlinkler de edinin.
 • Backlinklerinin yalnızca text üzerinden sitenize gelmesin, image backlinkler de edinin.
 • Backlink edindiğiniz içeriğin okunmasını ve okuyan insanların bağlantınıza tıklamasını sağlayın.
 • Sosyal medya sinyallerinin de artık birer backlink görevi gördüğünü unutmadan sosyal medya platformlarında sayfanızı paylaşın.
Yorum Yap