Anahtar Kelime Araştırması Yapabileceğiniz 10 SEO Tool’u

Bir internet sitesine SEO çalışması yapacaksanız teknik düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra ikinci aşamada karşınıza içerik stratejinizi belirlemek olacaktır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yapmanız gereken; ilgili arama sorgularında yer almak. Bu makalede sizlerle paylaşacağım SEO tool’larını kullanarak potansiyel müşterilerinizin hangi arama sorgularını gerçekleştirdiğini görebilirsiniz.

Keywordtool.io

Keywordtool.io sektörün en fazla kullanılan anahtar kelime araştırma araçlarının başında yer alıyor. Ücretsiz versiyonunda dahi çok fazla kelime önerisinde bulunan keywordtool.io, ücretli versiyonunda bu kelimelerin aranma hacmi, trendi, CPC maliyeti gibi birçok data’yı da kullanıcılarına sunuyor. Keywordtool.io ile karşınıza çıkan anahtar kelime sonuçlarını belirli kriterlere göre filtreleyebilir ve sizin için doğru anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz.

Bu tool’un en beğendiğim özelliği rakiplerinizi analiz etme imkanı sunması. Rakibinizin internet sitesini yazdığınızda size sitenin içeriğinden yola çıkarak bir anahtar kelime listesi çıkartıyor. Ayrıca tool anahtar kelimeleri, anahtar kelimeler ve sorular olarak iki başlık altında sizlere sunuyor.

Jaaxy

Yalnızca 1 dakika içerisinde yüzlerce anahtar kelime önerisi bulabileceğiniz harika bir araç. Jaaxy’nin en güzel yanı kullanımının oldukça basit olması. Kullanımının basit olduğuna bakmayın diğer tool’ların size gösteremeyeceği birçok yeni anahtar kelimeyi öneriyor.

Jaaxy’nin en beğenilen özelliği sizin verdiğiniz ya da önerdiği anahtar kelimelerde kaç web sitesinin rekabet ettiğini söylemesi. Yukarıdaki ekran görüntüsünde QSR sütunu boş olsa da premium üyeliklerde 253, 125 gibi rakamlar olur. Bu rakamlar, belirtilen anahtar kelimede kaç farklı internet sitesinin rekabet ettiğini bizlere gösteriyor.

Soovle

Soovle size Google, YouTube, Bing, Amazon gibi kaynaklardan anahtar kelime önerileri sunuyor. Üstelik tüm bu kaynaklardan gelen kelimeleri tek bir ekranda görebiliyorsunuz.

Bu tool’un güzel bir özelliği de önerilen anahtar kelimeleri kaydetme ve indirme seçeneğinin olması.

aHrefs.com Keyword Explorer

aHrefs’in keyword explorer aracı anahtar kelimenin aranma hacmi, farklı ülkelerdeki aranma hacmi, click maliyeti, arama yapan kullanıcıların yüzdesel olarak organik ya da reklamlara tıklama oranları gibi dataları paylaşıyor. aHrefs keyword explorer’ı diğer araçlarla karşılaştırdığımızda kesinlikle çok daha fazla data paylaştığını söyleyebiliriz.

aHrefs keyword explorer

Keyword Explorer’ın SEO uzmanları tarafından en beğenilen özelliği ise anahtar kelime zorluğu metriği. Diğer SEO tool’ları anahtar kelimenin zorluğu ile ilgili zor, orta gibi değerler verirken aHrefs kaç farklı internet sitesinden backlink’e ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

Keywords Everywhere

Keywords Everywhere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir başka anahtar kelime araştırma tool’u. Bu tool tarayıcınıza yüklenen bir eklenti ile çalışıyor.

Keywords Everywhere

Bu tool’un hoşuma giden özelliği Google’da gezinirken bana anahtar kelime önerilerinde bulunması. Ayrıca yaptığım aramaları insanların ne şekilde aradığı ile ilgili bilgi vermesi. Böylelikle Google’da günlük hayatınızda bir arama yaparken de hiç ummadığınız aramaların insanlar tarafından yapıldığını görüyorsunuz. Ayrıca tool size bu anahtar kelimelerin CPC maliyeti, aranma hacmi gibi verileri de sunuyor.

Keyword Snatcher

Keyword Snatcher’ın sloganı “Başka kimsenin bilmediği yeni pazarlar bulun.” Eğer çok fazla yeni anahtar kelime bulmak istiyorsanız Keyword Snatcher tam size göre. Google, Yahoo, Bing, Amazon, eBay, YouTube gibi kaynakları kullanarak gerçekten çok fazla yeni anahtar kelime önerisinde bulunuyor.

Sitelerinde yer alan tanıtım videolarını incelediğinizde siz de göreceksiniz ki “old time radio” kelimesinde Google’ın anahtar kelime aracı 162 yeni anahtar kelime önerisinde bulunurken kendi tool’ları 1500’ün üzerinde anahtar kelime önerisinde bulunuyor. İnternet sitelerinde verdikleri bilgiye göre, kendi veritabanlarından bulunan 3 milyonun üzerindeki şehirlerden de data toplayıp size yeni anahtar kelimeler sunuyorlar.

KWFinder

KWFinder kullanımı kolay ve işinize yarayacak sonuçlar veren bir başka anahtar kelime araştırma aracı. Diğer tool’larda bulabileceğiniz birçok özellik bu tool’da da mevcut.

kwfinder anahtar kelime aracı

aHrefs’de olduğu gibi bu tool’da size verdiğiniz anahtar kelime için zorluk skoru veriyor. 100 üzerinden verdiği bir skor ile anahtar kelimenizdeki rekabet hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Serpstat

Serpstat aslında yalnızca bir anahtar kelime araştırma aracı değil. Aynı zamanda backlinkleri, SEO görünürlük skorunu görüntüleyebileceğiniz, sıralama takibi yapabileceğiniz bir SEO yazılımı.

Tool size verdiğiniz anahtar kelime birlikte en fazla aratılan anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri listeliyor.

SEMrush

SEMemrush sanırım bilinirliği en yüksek olan SEO araçlarından bir tanesi. SEMrush anahtar kelimeleri listelediği ekranda aranma hacmi, anahtar kelime zorluğu, CPC maliyeti, ilgili arama sonucundaki sayfa sayısı gibi birçok metriği de kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi anahtar kelimeleri eşleme türüne göre de listeleyebiliyorsunuz. SEMrush size önerdiği anahtar kelimeleri aranma hacmine, CPC maliyetine ya da rekabet oranına göre listeleme imkanı sunuyor. Ayrıca önerdiği anahtar kelimeleri XLS, CSV gibi formatlarda dışarıya aktarma imkanı da sunuyor.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerin aranma hacimlerini görebilir, benzer yeni anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracı önerdiği anahtar kelimelerin ortalama aylık aranma sayısı, rekabet durumu, CPC maliyeti gibi metriklerini de veriyor. Aynı tool üzerinden hedeflediğiniz anahtar kelimenin ay ay aranma hacimlerini de görebilirsiniz. Böylelikle araştırma yaptığınız sektördeki sezonluk trendi de gözlemleyebilirsiniz.

Yorum Yap