2019’da Google Sıralamanızı Nasıl Yükseltir veya Korursunuz?

Genel olarak herkesin aklında mevcut olan bir soru var; Google 2019’da algoritmasını güncelleyerek SEO’yu öldürecek mi? Öncelikle, bu sorunun neden ortaya çıktığını düşünelim. Çoğu zaman Google’ın algoritmasını güncellediğini ve bu güncelleme sonucunda bu sorunun karşımıza çıktığını görüyoruz. SEO ölüyor mu? Google, yaptığı güncellemeler ile kullanıcılara en iyi arama sonuçlarını sunmayı hedefliyor. Bu nedenle arama motoru endüstrisinde, rakibi olmayan firma olarak karşımızda duruyor. İnsanlar, en iyi arama sonuçlarını sunması nedeniyle Google’ı tercih ediyor. Google elde ettiği bu başarıyı da şüphesiz doğru zamanda hayata geçirdiği algoritma güncellemelerine borçlu. Google algoritma güncellemeleri, SEO’yu öldürmek amacıyla değil, kullanıcıya en uygun sonuçları sunmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla, sorunun doğru cevabı; “Google hiçbir zaman SEO’yu öldürmeyecek.” şeklinde olmalıdır. SEO, çok daha uzun yıllar hayatımızda olacak. Ancak, Google tarafından yapılan bazı değişiklikler, eski SEO tekniklerini kullanışsız hale getiriyor. Bu nedenle güncel SEO tekniklerini takip etmek oldukça önemli. Hangi SEO tekniklerinin uygulanacağı ve hangilerinin artık geçerli olmadığını belirlemek giderek zorlaşıyor. Herhangi bir Google Cezası veya Algoritma Güncellemesi tarafından etkilenmeden web sitenizin sıralamasını iyileştirmek istiyorsanız, 2019 yılında takip etmeniz gereken en önemli SEO ipuçlarından bazılarını burada listeleyeceğim.

2019 için en iyi SEO ipuçlarıyla başlayalım:

 1. Sitenizin dikeyini belirleyin:

Yeni web sitesi açacak olan arkadaşlara tavsiyem, çok geniş yelpazede insanları hedeflemek yerine spesifik kitleleri hedeflemeleri. Yani kadın sitesi açıp yemek tarifleri, hamilelik gibi konulardan trafik kazanmak yerine doğrudan yemek tarifleri ya da hamilelik ile ilgili site açmaları. Eğer bir web sitesine sahipseniz de artık dikeyinizi belirlemenizi ve bu doğrultuda içerikler oluşturmanızı tavsiye ediyorum.

 1. İçeriğinizi iz sürerek oluşturun:

Hedeflediğiniz bir anahtar kelime için ilk yapmanız gereken şey anahtar kelimeniz için sayfa oluşturmak olmalıdır. Peki bu sayfayı hangi kriterleri göz önünde bulundurarak hazırlamalısınız? Burada yapmanız gereken, hedeflediğiniz kelimede ilk sayfada yer alan sonuçları incelemek ve bu sayfaların ortak noktalarını not almak olmalı. Böylelikle Google’ın hedeflediğiniz sorguda hangi içeriğe sahip olan internet sitelerini ya da sayfaları ön plana çıkardığını analiz etmiş olacaksınız.

 1. İçeriklerinizi video ile destekleyin:

Kullanıcıların ilgisini çekmenin başka bir yolu da kaliteli videolar. Video içeriği henüz web sitesi sahiplerinin çoğu tarafından tam olarak kullanılmıyor. Bazı anketler, kullanıcıların okumaktan çok videolardan bilgi edindiklerini gösteriyor. Videolara sahip içeriklerin 2019’da çok daha ön planda olacağını söyleyebiliriz.

 1. Görünürlüğü arttırmak için markalaşın:

Genel olarak, en iyi içeriği yarattıklarını düşünen web sitesi sahiplerinin Google’da en üst sıralamada yer alacaklarına dair yanlış bir düşünceleri var. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan en önemlisi, Google tarafından en iyi içeriğe sahip olduğunuzun nasıl anlaşılacağı. Bunun için düzenli markalaşmanız gerekir. Google markalaşmaya başladığınızı sitenize direkt giriş, marka isminizin Google’da aratılması, sosyal medya sinyalleri gibi metriklerden ölçümleyecek ve arama sonuçlarında sitenizi ön plana çıkaracaktır.

 1. En iyi UI/UX tasarımını geliştirin:

Gelişmiş kullanıcı arayüzü ve kullanıcı ihtiyaçları, 2019 yılında da önemini sürdürecek gibi gözüküyor. En iyi UI/UX’i geliştirmeye çalışın, böylece web siteniz daha kullanışlı olacaktır. Eğer bu ipucunu görmezden geliyorsanız, SEO’nun ciddi problemlerini görmezden geliyorsunuz demektir. Çünkü Google, hemen çıkma oranı, sayfada kalma süresi, sayfalar arası dolaşım oranı gibi değerlere bakarak kullanıcıların sitenizden ne kadar memnun kaldığını ölçümlüyor. Ve bu ölçümlemeleri de arama sonuçlarındaki listelerde bir sıralama faktörü olarak kullanıyor.

 1. AMP sayfalarınızı hazırlayın:

2019 yılı SEO trendleri ile ilgili içerikleri incelerken, 2018’de hazırlanan içeriklerden tek farkın yalnızca tarih kısmı olduğunu düşündüm. Hala sayfalarınız hızlı olsun, mobil uyumlu olsun gibi öneriler var. Sayfalarınızın hızlı olması artık sizi ayrıcalıklı kılmaz. Bu zaten olması gereken bir durum. Benim bu noktada önerim sayfalarınızı AMP uyumlu hale getirmeniz olacaktır. Bu yıl arama sonuçlarında AMP sayfaları çok daha fazla göreceğiz.

 1. Sesli arama optimizasyonunu kullanın:

2018 yılında sesli komutun günlük kullanımın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini gördük. Bu durum benzer şekilde 2019’da da devam edecek. Bugünün pazarında şu anda bir şeyleri arama biçimimizi değiştiren Siri, Alexa, Cortana vb. çeşitli cihazlar bulunuyor. Bugün sesli komutlar, trafiğin büyük bir kısmına sahip değil ama gelecekte kesinlikle SEO açısından önemli olacak. Bugün kendinizi bu gelişmelere hazırlamanız, SEO için oldukça büyük bir destek olacaktır. Sitenizi sesli aramalara hazırlamak için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanın. Çünkü günümüzün kısa anahtar kelimeleri, daha önce sahip oldukları gibi etkili olmuyorlar. Uygun bir araştırma yapın ve insanların arama yaparken kullandıkları anahtar kelimelerin bir listesini hazırlayın. Genelde kullanıcıların bilgi isteme amacıyla kullandığı temel ifadeleri kullanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere içeriğinizde yer vermeyi unutmayın.

 1. Web siteniz SSL Sertifikasına sahip olsun:

Güvenli bir web siteniz varsa, güvenli olmayan bir web sitesine kıyasla daha fazla değer kazanırsınız. Google bile, SSL sertifikası olan web sitelerini güvenli olmayan bir web sitesine kıyasla sıralamada tercih ettiğini belirtiyor. Google bu açıklamayı gerçekleştirdikten sonra tüm web sitesi sahipleri SSL sertifikası aldılar. Dolayısıyla artık SSL sertifikası sahibi olmak sizi ayrıcalıklı kılmayacaktır. Standart bir prosedürü gerçekleştirmiş olacaksınız. Fakat yine de ihmal etmeyin!

 1. Kullanıcı yorumları arttırın:

Birçok SEO uzmanı sitenize gelen yorumların arama sonuçlarındaki sıralamanıza katkısı olacağını düşünüyor. Hatta son yıllarda birçok webmaster forumunda ücretli bir şekilde sitelere yorum yapan insanlar olduğunu görüyorum. Siz de ziyaretçilerinizi yorum yapmaya ve etkileşim oluşturmaya yönlendirin.

 1. Blog oluşturmayı deneyin:

Her sitenin asıl amacı kullanıcı ile etkileşimde bulunmaktır. Blog oluşturmak, kullanıcılarla etkileşim kurmanın en iyi yollarından biridir. Daha fazla kullanıcıyı siteye çekmeyi sağlar. Ne kadar kaliteli blog yazarsanız, kullanıcının web sitenizde kalma şansı o kadar fazla olur. Bu nedenle blog oluşturmak, 2019 için en çok tavsiye edilen SEO ipuçları arasında yer alıyor. Blog oluşturarak uzun kuyruklu arama sorgularını hedefleyebilirsiniz. Ayrıca blog oluşturmak sitenizi güncel tutmanıza ve site içi linkleme için ihtiyacınız olan içeriği üretmenize yardımcı olacaktır.

 1. Sosyal medyanın gücünden faydalanın:

Sosyal medyanın fazlasıyla etkili olduğu günümüzde herkes tarafından biliniyor. Google, genellikle sosyal medya paylaşımı yüksek olan web sitelerine güveniyor ve arama sonuçlarında yer veriyor. Web sitenizdeki herhangi bir içerik sosyal medyada popülerse, Google’ın o sayfayı diğer sayfalara göre daha hızlı indexlemesi ve üst sıralara taşıması çok olası. Kitlenizin paylaşmayı sevdiği içerikler üretin.

 1. Link inşasını ihmal etmeyin:

Hayır! Backlinkler hala işe yarıyor. Yalnızca Google artık bu konuda dikkatli ve algoritmasını tahmin ettiğinizden çok daha fazla geliştirdi. Satın aldıkları backlinkler sebebiyle cezalandırılan SEO uzmanları, backlink satın almayı faydasız olarak nitelendirdiler. Unutmayın;

her şey zehirdir, mühim olan dozdur!

Yorum Yap